
Mint tudjuk, a fényvédő a nappali bőrápolási rutin legfontosabb része. Akár a matt, vagy a „fényesebb” finisht szereted, mindkét esetben nehéz lehet megtalálni a számodra legmegfelelőbbet. A fényvédő krémek három fő formában léteznek – ásványi, kémiai és hibrid, amelyek mindegyike napvédelmet kínál a káros UV-sugarak elleni védekezés érdekében. Tarts Velünk, hogy minél többet meg tudhass róluk!
Kémiai fényvédők
Míg a fizikai fényvédők fényvisszaverő védőrétegként működnek a bőr felszínén, a kémiai fényvédők részben felszívódnak a bőrbe, és kémiai reakciók révén megakadályozzák az UV-károsodást. A kémiai fényvédők általában oxibenzont, dioxibenzont, avobenzont, oktokrilént, homoszalátot, oktinoxátot tinosorb S-t és egyéb vegyi anyagokat tartalmaznak, amelyek elnyelik és visszaengedik a káros UV-sugarakat a környezetbe. Hatásukat erősebbnek lehet mondani, viszont UV hatására könnyen bomlanak, ezért érdemes 2-3 óránként újrakenni. Magas UVA védelmet biztosítanak.
Milyen bőrtípusra ajánlott?
A kémiai fényvédők nem hagynak fehér réteget a bőrön, mivel felszívódásuk aránylag gyors. Állaguk sokkal légiesebb, mint a fizikai fényvédőké, éppen ezért a kombinált/zsíros bőrrel rendelkezők valószínű jobban fogják szeretni, és a viselése is sokkal kellemesebb lesz.
Fizikai/Ásványi fényvédők
Az ásványi fényvédő, másnéven fizikai fényvédő, ásványi alapú összetevőket, cink-oxidot és titán-dioxidot tartalmaz. Ezeknek a hatóanyagoknak köszönhetően, vissza képesek verni a nap káros sugarait, amolyan védőpajzsként szolgálnak. Ha a fényvédő címkéjén az egyetlen aktív összetevő a cink-oxid és/vagy a titán-dioxid, akkor ez egy fizikai fényvédő. Ez a készítmény ideális azokban az esetekben, ha sosincs időd semmire, hiszen fel kened és már azonnal hatni kezd, szemben a kémiai fényvédővel, ami körülbelül fél órát vesz igénybe a hatékony napvédelem érdekében. Az SPF ezen formája stabilabb, így nem kell olyan gyakran újra felvinni, mint egy kémiai fényvédőt. Noha közismertek vastagabb állagukról és az általuk hagyott fehér rétegről, az ásványi fényvédők olyan készítményekké fejlődtek, amelyek minden bőrtónusra, még a mélyebb bőrtónusokra is alkalmasak. Természetesen ez attól is függ, hogy ki mit szeret.
Milyen bőrtípusra ajánlott?
Az e fajta fényvédőket gyakran ajánlják gyermekeknek, terhes nőknek, normál-, zsírhiányos, vízhiányos- és érzékeny vagy pattanásos bőrűeknek. Amellett, hogy fényvédelmet nyújt, a cink-oxid gyulladáscsökkentő hatással is rendelkezik, amely jól működik a reaktív bőrrel.